poniedziałek, 9 sierpnia 2021

CYTATY DOWODEM WIEDZY I KULTURY LITERACKIEJ

Cytatem nazywamy dosłowne przytoczenie w tekście fragmentu innego tekstu (najczęściej utworu literackiego) lub czyichś słów. W pisanych pracach cytaty powinno się przytaczać w cudzysłowie, a w druku można je wyodrębnić inną czcionką. Z cytatów korzystamy wtedy, gdy czyjeś sądy są nam potrzebne do uzasadnienia własnego zdania lub przekazania ważnego przesłania. Może mieć on charakter jawny, w postaci wyraźnie wyróżnionego tekstu, lub niejawny, stanowiący rodzaj aluzji. Posługiwanie się cytatem wymaga wspólnoty kulturowej, stąd istotne jest podanie źródła literackiego. Zastosowanie cytatów w pracach pisemnych jest jednym z ważniejszych elementów, często wpływa na merytoryczną wartość pracy, a także zwiększa siłę argumentacji i nie należy bać się ich stosowania. Czasem cytat nie jest argumentem, a tylko ozdobą, urozmaiceniem nastroju czy uczuć.

Posługiwanie się cytatem ma związek z wolnością słowa. Kiedy cenzura ogranicza swobodę wypowiedzi autora, język przenośni jest środkiem wyrażania własnych przekonań społecznych, politycznych, krytyki, ukrytej kpiny. Przenika wówczas zwłaszcza do tekstów kabaretu politycznego.

My proponujemy cytaty związane z kosmosem. A dlaczego? Wakacje w bibliotece poruszają się w tej sferze i warto do niej się odnieść. A jak się okazuje wielu pisarzy w swojej twórczości odwołuje się do przestrzeni kosmicznej. Poszukując odpowiedzi na nurtujące pytania, czy to bohaterowie książek, czy sami autorzy.



Często szukamy cytatów, które mają nas zmotywować do działania, podnieść na duchu czy rozweselić. Dlatego warto spisywać je do notatnika, a na pewno przydadzą się w wielu trudnych sytuacjach. Przydatne są również w pracach szkolnych czy naukowych lub przy spisywaniu wspomnień.  Przytoczony fragment często też pokazuje jakimi jesteśmy ludźmi i co czytamy.  Czytajmy więc i zbierajmy cytaty, takie które poruszą niebo i ziemię. Każda czytana książka ma w sobie moc, tę moc…