sobota, 21 października 2023

POD MOJĄ NAGĄ DŁONIĄ MIŁOŚĆ MIESZKA...

... pod takim tytułem odbył się wczorajszy wieczór autorski z Marzenną Lewandowską, poetką, prozatorką, autorką tekstów piosenek a także malarką i portrecistką. Pierwsze wiersze pani Marzenna pisała już w szkole podstawowej, debiut litreracki  miał miejsce w 1991 r. na łamach „Gazety Kujawskie”. Pierwszą tomik poetycki „Szaty miłości” ukazał się w 1996 r. dotychczas Autorka opublikowała 21 tomików poezji oraz 1 powieść, min.: „Ja,kobieta", „Zostań ze mną dłużej", „wW kolorach mojego miasta", czy „Rozbierz mnie z wiatru". Ukazał się również zbiór "Wierszy wybranych" z przedmową Kazimierza Rinka.   Jej utwory  były prezentowane w telewizji regionalnej i ogólnopolskiej, na antenie radiowej oraz w licznych almanachach i antologiach. Spod jej pióra wyszła powieść dla dzieci i młodzieży pod tytułem "W dobre ręce", za którą autorka w 2009 roku zdobyła 2 miejsce w IV edycji konkursu Książka Przyjazna Dziecku. Pisze również opowiadania i małe formy teatralne dla dzieci, a także teksty piosenek dla zespołu „Wasil i Roma.” Inicjatorka Ogólnopolskiego Konkursu „Kujawy” dla dzieci i młodzieży, odbywającego się w Kowalu. Jest laureatką ponad 100 nagród w różnych konkursach literackich w kraju i za granicą – w 2003 r. zdobyła I miejsce w konkursie poetyckim „Wrzeciono”, a rok później została uhonorowana tytułem Mistrza Poezji Polskiej. Jej twórczość przyrównywana jest to poezji Marii Jasnorzewskiej-Pawlikowskiej, Haliny Poświatowskiej, Anny Świrszczyńskiej czy Małgorzaty Hillar. Marzenna Lewandowska jest członkiem Związku Literatów Polskich, najpierw oddziału w Poznaniu, obecnie w Warszawie.

W twórczości Marzenny Lewandowskiej możemy wyodrębnić kilka nurtów tematycznych, nawiązujących do kobiety, kobiecości, mówiących o pięknie kobiecego ciała, erotyzmie. Dojrzewanie do miłości, do macierzyństwa, pragnienia, dążenia, marzenia, autoportrety. Ale również brzemię odpowiedzialności, obawy, niepokoje, rozczarowania, nieporadność balansowanie na linii marginesu. Jej poezja dotyka również tematu miejsca kobiety w otaczającym świecie przyrody i tym społecznym, który cechuje umiłowanie przyrody, ale także głęboki patriotyzm do ten Ojczyzny i ten lokalny: do ziemi kujawskiej, do małego miasteczka, jakim jest Kowal. W jej twórczości znajdujemy także odniesienia do religii, częstym motywem przewijającym się w utworach Lewandowskiej jest modlitwa i przydrożne kapliczki wpisane w krajobraz kujawskich pól i łąk.

Poruszaną przez autorkę problematykę społeczną cechuje głęboki humanizm, wrażliwość na drugiego człowieka, na nieporadność i wykluczenie społeczne, bezrobocie, bezdomność.

Marzenna Lewandowska erotykom poświęciła osobny tom. Choć oczywiście tematyka ta przewijają się w całej twórczości autorki. Są to utwory odważne, prawdziwe, mocne, w których świadomie stopniowane jest napięcie. Ale w tych erotykach jest też dużo wrażliwości, czułości, misterium spełnienia, ekscytacji. Sceneria, często łączona z przyrodą, gwiazdami, ma w sobie coś magicznego, bajecznego. Mamy tu marzenia i oczekiwanie, gotowość i spełnienie, nagość bez wstydu, wolność i swobodę, wynikającą z miłości i wzajemnego zaufania i akceptacji. Erotyk, to poetycki utwór liryczny o tematyce miłosnej, w ciągu wieków ulegający zmianom. Erotyk akcentuje miłość zmysłową, charakteryzującą się głębią uczuć i pasją. Malarstwo, rysunek, krajobrazy, portrety, akty. W ramach Trójkąta Literackiego mieliśmy możliwość podziwiania kolekcji portretów poetów, zarówno tych żyjących, jak i tych, których nie ma już wśród nas. Podczas spotkania prezentowała kolekcję aktów zarówno kobiecych, jak i męskich.

Spotkanie prowadziła Lucyna Siemińska – znana bydgoska poetka. Na skrzypcach zagrała Switłana Pobereżniuk - skrzypaczka ze Lwowa, aktualnie mieszka w Bydgoszczy. Ponad 30 lat grała pierwsze skrzypce w orkiestrze Lwowskiego Narodowego Akademickiego Teatru Opery i Baletu im. Salomei Kruszelnickiej.