sobota, 15 kwietnia 2023

WIOSENNE MIGOTANIE SŁOWA

Jeszcze nie przebrzmiały echa wczorajszej wystawy, a my już przygotowujemy się do kolejnego wydarzenia w naszej bibliotece. Tym Razem zapraszamy Państwa serdecznie na wieczór autorski bydgoskiej poetki - Heleny Dobaczewskiej-Skonieczki. Poetka urodziła się w Gorzowie Wielkopolskim, wychowywała się w Żninie. Ukończyła pedagogikę kulturalno-wychowawczą na bydgoskiej uczelni, następnie pracowała w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Bydgoszczy. Od kilkunastu lat jest koordynatorem ds. kultury w Okręgu Kujawsko-Pomorskim Polskiego Związku Niewidomych. Współredagowała i zainicjowała powstanie kwartalnika „Oko” – Okręgu Kujawsko-Pomorskiego PZN, pisząc kilkadziesiąt artykułów dotyczących działalności kulturalnej. Redagowała takie wydawnictwa PZN jak „Kujawy i Pomorze sercem widziane” (2004), „Niewidomi na Kujawach i Pomorzu otwarci na świat” (2006), czy „Niewidomi u Leona” (2012).

Zadebiutowała w 2007 r. tomikiem wierszy "Czułe spojrzenia”. Ma w swoim dorobku dziesięć tomików poetyckich, najnowszy nosi tytuł 'W wigilijny wieczór" (2022). Inspiruje ją kontakt z przyrodą i ludźmi. Poezja jest dla niej pokrewna do filozofii, pozwala ujrzeć różne odcienie życia, takie jak miłość czy nostalgia. Chętnie powraca do młodości spędzonej na Pałukach w swojej twórczości, z tego powodu podpisując swoje publikacje używa nazwiska panieńskiego.

Jako animator kultury stara się pobudzać osoby niewidome i słabowidzące do twórczego działania. Działalność kulturalną postrzega jako ważną formą rehabilitacji społecznej

Jest popularyzatorką języka Esperanto. W 2004 roku razem z mężem Janem zainicjowała powstanie klubu „Esperanta Amiko”, który zrzesza niewidomych jak i widzących esperantystów.

Otrzymała wiele nagród, m.in. Odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2006 roku, Złoty Krzyż Zasługi w 2011, Złotą Honorową Odznakę Polskiego Związku Niewidomych (2011), Twórca kultury za 2022 rok" – za twórczy wkład w kulturę chrześcijańską.