poniedziałek, 14 marca 2022

POEZJA WIOSNA I TY

21 marca świętujemy Światowy Dzień Poezji, pierwszy Dzień Wiosny oraz inne bardzo barwne w swym znaczeniu święta, które mogą przyprawić nas o przysłowiowy WIOSENNY ZAWRÓT GŁOWY.

My w tym dniu zapraszamy Państwa do naszej biblioteki na spotkanie literacko-muzyczne zatytułowane właśnie WIOSENNY ZAWRÓT GŁOWY. Wiosna wyzwala w nas wiele emocji i chęci do działań, wprowadzenia zmian w życiu. Dzisiaj trudno o tym mówić i myśleć zwłaszcza, że za naszą miedzą dzieje się tyle zła, spróbujmy więc choć na moment przenieść  się w świat poezji w którym często gości dobro i zło. Poezji, która daje nam nadzieję…

Zapachniało, zajaśniało wiosna, ach to ty                     Wiosna, wiosna, wiosna, ach to ty...                            Marek Grechuta

Kalendarzowy początek wiosny ma datę stałą – 21 marca, jednakże astronomiczny pierwszy dzień wiosny jest datą zmienną. Przypada on w momencie równonocy wiosennej, czyli w momencie, kiedy dzień i noc mają dokładnie taki sam czas trwania – 12h. W tym roku pierwszy dzień wiosny astronomicznej przypada na 20 marca. W dniu tym mówimy o końcu zimy i o przebudzeniu się przyrody do życia. Dzień ten miał też olbrzymi wpływ na ludzi. W czasach pogańskich święto to nosiło nazwę JARE i było bardzo bogate w ceremonie przywitania wiosny. Jeden z obrzędów jak topienie Marzanny praktykowany jest do dzisiaj. Natomiast jednym ze współczesnych zwyczajów jest Dzień Wagarowicza czyli „usprawiedliwione” urywanie się z zajęć szkolnych w celu poszukiwania wiosny.

Nie wiem, co to poezja, nie wiem, po co i na co,

wiem, że czasami ludzie czytają wiersze i płaczą (…)   Władysław Broniewski

Święto Poezji zostało ustanowione w 1999 roku przez UNESCO. Główne uroczystości tego święta odbywają się w Paryżu. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. Dzień ten ma „dać nowy impuls, aby docenić poezję oraz poprzeć krajowe, regionalne i międzynarodowe ruchy poetyckie”.

Poezja łączy ludzi – niezależnie od pochodzenia, statusu społecznego, wieku, czy poglądów. Rozwija wyobraźnię, pobudza kreatywność, skłania do refleksji i wyjścia poza schemat.

 (…)Może dłoń jakaś biała odgarnie ciemności               będzie to prawdziwy czas, czas tej miłości(...)               Krzysztof Kamil Baczyński

21 marca przypada także Międzynarodowy Dzień Kolorów, a jak wiemy w okolicach tego dnia przypada równonoc, podczas której spotyka się ze sobą światło i mrok – biel i czerń.  Wpływ kolorów na nasze życie jest ogromne, mają wpływ na nasze samopoczucie, oddają często nasze emocje. Święto to zainicjowane zostało przez Portugalskie Stowarzyszenie Kolorów i ma za zadanie celebrację kolorów.