środa, 23 czerwca 2021

#RokLema

"Poznawać, działać, próbować, zmieniać, ulepszać". Motto Stanisława Lema 

Nawiązując do wcześniejszych postów przypominamy, że rok 2021 został ustanowiony rokiem Stanisława Lema. To właśnie w tym roku przypada stulecie urodzin Stanisława Lema (12.09.1921 Lwów). W związku z tym postanowiono, że rok ten będzie  świętem kultury, technologii i nauki, a przenikanie się tych obszarów jest jednym ze znamion współczesności. 

W związku z tym warto zapoznać się z twórczością pisarza jak   i z jego nietuzinkową postacią.

  • Stanisław Lem był klasykiem literatury science fiction, filozofem, futurologiem i eseistą. Był niezwykłym człowiekiem — głównie dlatego, że mimo olbrzymiej wiedzy i światowego uznania, do końca życia zachował dziecięcą ciekawość świata i pasję do poznawania. 
  • Obdarzony potężnym intelektem, znakomitym zmysłem obserwacji, olbrzymią wyobraźnią, a także sporym poczuciem humoru. Pozostawił po sobie solidny dorobek artystyczny – powieści, opowiadania, eseje, felietony, listy, wiersze, a nawet… recenzje nieistniejących książek. 
  • Ceniony nie tylko za wiarygodne wizje przyszłości, ale też za rozważania filozoficzne – jego utwory zawierały głębsze przemyślenia, pytania o naturę człowieka i możliwość (lub jej brak) kontaktu z obcym
  • Jego książki "Powrót z gwiazd", "Solaris", "Opowieści o pilocie Pirxie", "Dzienniki Gwiazdowe", "Cyberiada" weszły do kanonu najsłynniejszych dzieł science fiction XX w.
  • Uwielbiał filmy o King Kongu, serię z Jamesem Bondem, "Gwiezdne wojny" i serial "Star Trek", chociaż jego twórców krytykował za lekceważące podejście do praw fizyki
  • Najsłynniejsza powieść pisarza - "Solaris", doczekała się kilku ekranizacji; w 2002 r. powstał film Stevena Soderbergha z George'em Clooneyem w roli głównej - film autorowi nie bardzo przypadł do gustu

  • Uwielbiał dowcipkować z otaczającej go rzeczywistości i ludzi. Uwielbiał pogawędki i był niezwykle gościnnym gospodarzem, chociaż miał też swoje słabości — nie przepadał, gdy się z nim nie zgadzano i źle znosił krytykę swojej twórczości.
  • Łatwo wpadał w irytację, szczególnie w bardziej oficjalnych sytuacjach. Serdecznie nie cierpiał negocjacji finansowych czy kontaktów z urzędnikami. Jego słabości były też natury bardziej… fizycznej - był łasuchem, który ukrywał w swoim garażu skórki pomarańczowe w czekoladzie. Największym rarytasem dla pisarza była chałwa.
  • Pasjonatą motoryzacji i kierowcą z temperamentem prawdziwego rajdowca — lubił wyprzedzać i ścigać się, kto pierwszy ruszy na światłach. Spod swojego garażu zawsze ruszał z piskiem opon. Samodzielnie także wykonywał naprawy swoich kolejnych pojazdów.
  • W ostatnich latach życia publikował niewiele — jego ostatnia powieść ukazała się w 1987 r. Zmarł w wieku 84 lat, 27 marca 2006 r. w Krakowie. Na nagrobku pisarza przeczytać możemy sentencję: "Feci, quod potui, faciant meliora potentes" - "Zrobiłem, co mogłem, kto potrafi, niech zrobi lepiej".
  • Nazwiskiem Lema została nazwana planetoida 3836 Lem i pierwszy polski sztuczny satelita. Zespół rockowy Homo Twist poświęcił pisarzowi piosenkę . "Lema pamięci kosmiczny pogrzeb", którą wykonał Maciej Maleńczuk.

 Zachęcamy do sięgania po jego książki i zapraszamy do udziału w naszej zabawie literackiej.