poniedziałek, 22 marca 2021

WIOSNA, SOWA I FOKI

Wiosnę już przywitałyśmy - zapraszamy na naszego FB. A tam sówka biblioteczna Liryka wszystko wam opowie...

A dzisiaj zajmiemy się fokami. 

Międzynarodowy Dzień Foki obchodzimy 22 marca, który ustanowiono by zwrócić uwagę na konieczność ochrony tych zwierząt, dla których główne zagrożenie stanowi człowiek.  Foki uśmiercane są głównie przez rybaków, którzy posądzają je o niszczenie sieci. Foki żyją w morzach na całym świecie. Zamieszkują także wody słodkie. Częściej spotykane w zimnych wodach. Jedynym gatunkiem występującym w Bałtyku jest foka pospolita. 


Głównym pokarmem tych zwierząt są ryby. Ich dietę urozmaicają skorupiaki, małże i głowonogi. Poczucie głodu u tych zwierząt uzależnione jest od pory roku. Prowadzą one wodno-lądowy tryb życia. Na lądzie poruszają się wolno i dość niezdarnie. Gdy stykają się z wodą, stają się zupełnie innymi zwierzętami. Odnajdują się tam znakomicie.

Należą do bardzo dobrych pływaków. Potrafią pływać na brzuchu oraz na grzbiecie. Zasypiają zarówno na lądzie, jak i w wodzie – unosząc się na jej powierzchni, bądź pod wodą (podobnie jak delfiny automatycznie wynurzają się z wody celem zaczerpnięcia powietrza). Ich wielkość i waga uzależniona jest od gatunku. Najmniejszą z nich jest nerpa. Największym z nich jest słoń morski południowy. Foki są leniwe. Uwielbiają wylegiwać się na słońcu, rozmnażają się i rodzą młode na lądzie. Zwierzęta te komunikują się poprzez uderzenia płetw o powierzchnię wody. Ważnym elementem jest chrząkanie. Są bardzo towarzyskie, a ich ulubioną zabawą są wodne gonitwy. 

Nawiązując do tematyki dzisiejszego święta, wszystkim milusińskim proponujemy  wierszyk pt.: Modna foka: