poniedziałek, 8 marca 2021

ŚWIĄTECZNY MARZEC

Świętującym wszystkiego najpiękniejszego...

Marzec to wiosenny miesiąc, w którym swoje święto obchodzą nie tylko kobiety, ale również mężczyźni. Dzień Kobiet obchodzony jest na całym świecie od ponad 100 lat. Pierwszy raz swoje święto kobiety celebrowały jednak nie 8 marca, a 28 lutego 1909 roku. Geneza tego dnia związana jest z ruchami robotniczymi, które narodziły się w Europie i Ameryce Północnej na początku XX wieku.

8 marca 1908 roku, zatrudnione kobiety w nowojorskiej fabryce tekstylnej zorganizowały strajk, domagając się m.in. równych płac. Właściciel placówki zamknął je w środku, by uniknąć rozgłosu. W fabryce wybuchł pożar, w wyniku którego zginęło 129 kobiet. Rok później, a konkretnie 28 lutego 1909 roku, w ramach upamiętnienia ofiar, odbyły się pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet.

Poważanie kobiecości znane było już w starożytnym Rzymie. Przypadające na pierwszy dzień marca Matronalia były świętem macierzyństwa, płodności i nowego początku utożsamianego z rozpoczynającą się wiosną. Mężowie obdarowywali z tej okazji swoje żony upominkami, a one składały bogini Junonie w ofierze kwiaty i modliły się o pomyślność w małżeństwie. 

W Polsce Dzień Kobiet bywa utożsamiany głównie z komunistycznym świętem - za czasów PRL powszechnym zwyczajem było wręczanie paniom goździków i rajstop. Mimo upływu lat Dzień Kobiet wciąż cieszy się w naszym kraju dużą popularnością. Obecnie corocznie odbywają się organizowane przez feministki manify, czyli demonstracje połączone z happeningiem na rzecz równego traktowania kobiet i mężczyzn. Prezentami są najczęściej kwiaty lub słodycze.

Dzień Mężczyzny zapisał się w kalendarzu w każdym kraju inaczej. Dla przykładu w Rosji obchodzi się ten dzień 23 lutego, w Bułgarii 16 marca, a w Brazylii 15 lipca. Dzień Mężczyzny obchodzimy już od ponad dwudziestu lat. Dokładnie od 1999 roku, kiedy z inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych wybrano dzień, który miałby symbolizować równowagę płci. Jak zapewniali ówcześni dyplomaci, Dzień Mężczyzny jest świętem odpowiadającym Międzynarodowemu Dniu Kobiet, który obchodzony jest na całym świecie 8 marca. ONZ ustalił, że Międzynarodowy Dzień Mężczyzny będzie obchodzony 19 listopada. I tak jest w wielu krajach, począwszy od Stanów Zjednoczonych poprzez Holandię, Wielką Brytanię, Włochy, Irlandię po Chiny czy Australię. W naszym kraju ta data się nie przyjęła, a panowie obchodzą swoje święto dwa dni po Dniu Kobiet, czyli 10 marca.

10 marca obchodzimy również Dzień Całowania w Czoło. Ten niezwykle czuły gest sprawia nie tylko wiele radości i daje osobie całowanej poczucie bezpieczeństwa, ale także kryje w sobie głębsze znaczenie. To jakby całować drugą osobę w jej duszę... Gest ten wzmacnia relację między osobami praktykującymi ten rodzaj czułości, wspomaga pracę szyszynki, narządu odpowiedzialnego za prawidłowe funkcjonowanie przysadki mózgowej, tarczycy i nadnerczy, a w obszarze rozwoju duchowego uważa się, że otwiera on nasze trzecie oko. Warto więc na co dzień okazywać uczucia w taki sposób! 😀😀😀



 

Na koniec coś na wesoło: