czwartek, 25 lutego 2021

SOWA I DINOZAURY

26 lutego obchodzimy święto prehistorycznych stworzeń czyli Dinozaurów. Spróbujmy zatem przenieść się w czasie, kiedy ziemia była zieloną puszczą zamieszkałą przez ciekawe okazy. Zwierzęta, które wyginęły blisko sześćdziesiąt pięć milionów lat temu, po blisko 165 mln lat życia na naszej planecie. Wiele sekretów z nimi związanych zostanie już tajemnicą na zawsze, lecz są informacje
które w oparciu o naukowe tezy wyjaśniają jak żyły i wyglądały te największe i najgroźniejsze zwierzęta na ziemi. Nazwa Dinozaur pochodzi z połączenia greckich słów, które w tłumaczeniu daje nam straszny jaszczur. Dinozaury przykuwają uwagę naukowców, a w naszej bibliotece młodzi czytelnicy poszukują na ich temat nowych książek. 

Ciekawostki o dinozaurach:

  • Dinozaury były największymi zwierzętami, jakie kiedykolwiek żyły na ziemi.
  • Największymi dinozaurami były prawdopodobnie zauropody, które mierzył nawet 60 m długości i ważyły ponad 100 ton.
  • Najwyższy zachowany szkielet dinozaura znajduje się w Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie. Należy on do gatunku Giraffatitan brancai i  mierzy on 12 m wysokości i 22.5 m długości.  Zwierze o takim szkielecie ważyłoby prawie 40 ton, czyli więcej niż 10 hipopotamów!
  • Nie wszystkie dinozaury były ogromne. Większość z nich miała bardziej umiarkowane rozmiary, wielkości człowieka i mniejsze. Skąd więc przekonanie, że był one olbrzymami? Po prostu do naszych czasów przetrwało więcej skamieniałych kości największych z tych zwierząt.
  • Dinozaury występowały na wszystkich współczesnych kontynentach.
  • Dinozaury żył na ziemi przez 165 milionów lat, co oznacza, że żyły one na naszej planecie 64 razy dłużej niż my (2.5 miliona lat).
  • Nie wiadomo jak długo mógł żyć pojedynczy dinozaur. Naukowcy spekulują, że niektóre z nich mogły dożywać sędziwego wieku 200 lat!
  • Największe jaja dinozaurów mogły mieć rozmiar piłki do koszykówki.
  • Tyrannosaurus rex mógł pochłonąć nawet 22 tony mięsa rocznie, a jego zęby mierzyły 15 cm długości.
  • Dinozaury nie wymarły jednak całkowicie. Ich współczesnymi potomkami są ptaki.
  • Prehistoryczne stworzenia rozbudzały wyobraźnię twórców jak i odbiorców, więc filmy takie jak Park Jurajski czy książki wciąż mają swoich fanów na całym świecie.
  • Pierwsze skamieliny dinozaurów odkryto w XIX wieku i od tego czasu montowane szkielety tych zwierząt stanowiły atrakcje muzeów i stały się częścią kultury, kultury popularnej. 

W pewnym wieku większość dzieci ma etap na  "dinożaury" 😀. W naszym kraju jak i na świecie zaczęły powstawać parki rozrywki z dinozaurami jako dodatkowym elementem mającym przyciągnąć głównie najmłodszych. Parki dinozaurów to plenerowe parki tematyczne, w których prezentowane są naturalnej wielkości modele (rekonstrukcje) dinozaurów, w tym także ruchomych stworzeń.

W naszym mieście jedną z atrakcji w części parku Myślęcinek jest Park Rozrywki Zaginiony Świat: muzeum paleontologiczne oraz rekonstrukcje dinozaurów (ponad 50 modeli). To wspaniałe miejsce do rozwijania wyobraźni i wiedzy dzieci na temat historii Ziemi.  Ponadto w Solcu Kujawskim w naszym województwie, powstał JuraPark, ulokowany w przepięknej leśnej scenerii. Miejsce to stało się  popularnym punktem turystycznym. Na powierzchni ponad 12 ha znajdziemy takie atrakcje jak: JuraPark, Muzeum Ziemi, Park Owadów, Park Rozrywki, Kino Emocji Cinema 5D i wiele innych.

Szkoda, że w tej chwili nieczynne z uwagi na zimę i bezpieczeństwo epidemiologiczne. Polecamy te miejsca jak wszystko "odtaje". Życzymy moc wrażeń a póki co zapraszamy do biblioteki po książki dinozaurowe. A teraz posłuchajcie co mam Wam sowa Liryka do przekazania...