sobota, 23 stycznia 2021

POKAŻ MI CO NAPISAŁAŚ, A POWIEM CI, KIM JESTEŚ...

W dobie e-maili, komunikatorów i telefonów komórkowych coraz rzadziej wykorzystujemy pismo ręczne. Do lamusa odchodzą też papierowe notesy i pamiętniki. W Dniu Pisma Ręcznego warto sobie o nim przypomnieć. Co prawda robimy to, o ironio, za pomocą Internetu, piszemy korzystając z klawiatury. Ktoś zapyta: w jaki sposób dotrzeć z tym świętem do szerszego grona? Odpowiedź nasuwa się sama – poprzez Internet, którego możliwości dotarcia do szerokiego grona odbiorców są nieograniczone. My również, korzystając z nowych mediów (i klawiatury komputerowej) zapraszamy do zapoznania się z tym nietypowym świętem.
Wszystko zaczęło się w 1977 roku, kiedy to członkowie Stowarzyszenia Producentów Przyrządów do Pisania wyrazili swoje zaniepokojenie zanikaniem umiejętności pisania. Dzisiaj już wiemy, że były to prorocze wizje. Jako datę święta wybrano dzień 23 stycznia – w tym bowiem dniu przypadają urodziny Johna Hancocka, który jako pierwszy podpisał Amerykańską Deklarację Niepodległości i znany był z charakterystycznego pisma i podpisu.

Analizą pisma zajmuje się dziedzina nauki zwana grafologią, a jej zakres badań jest obszerny, gdyż pismo ręczne odzwierciedla nastrój i sytuację piszącego. Ponieważ styl pisma każdej osoby jest unikalny, jego analiza jest często wykorzystywana w studiach osobowości oraz przy badaniu stanów chorobowych. Pismo odręczne to nie tylko czynność polegająca na napisaniu długopisem czy piórem jakiejś myśli. To wizytówka, którą można porównać do odcisków palca. 

Warto też wspomnieć o nauce kaligrafii, czyli sztuce starannego i estetycznego pisania, często również zdobionego artystycznie. Nauka kaligrafii miała kształtować charakter oraz cierpliwość. W Polsce do około 1960 r. była przedmiotem nauczania początkowego, mającym na celu doskonalenie pisma odręcznego. 

Święto Pisma Ręcznego ma na celu  pielęgnowanie tradycji odręcznego pisania, niesie ono ze sobą również wiele korzyści: zwiększa nasze umiejętności motoryczne, kreatywność, poprawia zdolność czytania i rozumienia tekstu czy rozwiązywania problemów. Dzień Pisma Ręcznego to okazja by doskonalić swoje pismo, a pewnie w niektórych przypadkach, czas by przypomnieć sobie jak to się robi…

Jak świętować taki dzień? Może poćwiczyć swój podpis, kto wie może kiedyś, ktoś będzie sławny, a za tym idą autografy…