piątek, 11 grudnia 2020

 12 grudnia – Dzień Gwiazdy Betlejemskiej

W Stanach Zjednoczonych tradycja wręczania tego dnia gwiazd betlejemskich rodzinom, przyjaciołom oraz znajomym sięga już ponad 150 lat. Jest wiele powodów, którymi Amerykanie kierują się obdarowując bliskich poinsecjami. Jest to dla nich sposób wyrażenia miłości, przywiązania oraz przyjaźni, przeprosin czy podziękowań albo chęć poprawienia komuś nastroju.

Na całym świecie 12 grudnia obchodzony jest jako Dzień Poinsecji - święto niezwykłej, zimowej rośliny powszechnie znanej jako gwiazda betlejemska. W okresie Świąt Bożego Narodzenia gwiazda betlejemska to najpopularniejsza roślina doniczkowa kwitnąca zimą, która zdobi nasze wnętrza.

Kwiat ten pochodzi z lasów liściastych Meksyku, gdzie osiągają nawet pięć metrów wysokości. W 1828 roku amerykański ambasador w Meksyku, Joel Roberts Poinsett, sprowadził je do Stanów Zjednoczonych. Na jego cześć roślinę nazwano „poinsettia”, a od 1852 roku w dniu 12.12., w rocznicę jego śmierci, obchodzony jest jako „Dzień Poinsecji”.

Gwiazda betlejemska znana jest także pod nazwami: poinsecja, wilczomlecz piękny (Euphorbia pulcherrima). Jej cechą charakterystyczną są ułożone w kształt gwiazdy kolorowe przylistki w odcieniach czerwieni, różu, żółtego oraz kremowego. Są one często błędnie uważane za kwiaty. Kwiaty poinsecji są małe i nie rzucają się w oczy. 

15 grudnia – Dzień Herbaty

15 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Herbaty - dzień ten jest popularny w krajach produkujących herbatę (Indie, Nepal, Wietnam, Bangladesz, Malezja, Kenia, Tanzania, Uganda). Pierwsze święto herbaty odbyło się w Nowym Delhi 15 grudnia 2005 roku. Ten dzień nie istnieje po to by wypić czy zakupić więcej herbaty. Ma on na celu skupić uwagę rządów i obywateli na herbacianej branży, jej pracownikach, drobnych przedsiębiorcach oraz na konsumentach.

Legenda głosi, iż zwyczaj picia herbaty sięga aż 2737 roku p.n.e. – to właśnie wtedy cesarz Shennong przypadkowo odkrył napój, który można otrzymać, wrzucając liście krzewu herbacianego do gorącej wody. Niezależnie od tego, czy ten mit ma coś wspólnego z rzeczywistością, czy może należałoby włożyć go między bajki, na naszym kontynencie herbata pojawiła się znacznie później. Rosjanie trafili na nią dopiero w pierwszej połowie XVI wieku. Do Polski zaś dotarła w 1664 roku. Nasi przodkowie na początku traktowali herbatę przede wszystkim jako lekarstwo, jednak z czasem przekonano się do spożywania jej dla przyjemności.

Przeciętny Polak sięga po herbatę aż 2-3 razy dziennie. Herbata może być wykorzystywana nie tylko jako napój, ma wiele właściwości i zastosowań, jak: w dbaniu o nasze ciało, wygląd i w poprawie nastrojów.

 

opracowano: na podstawie stron Internetowych, książka z biblioteki; grafika: Pinterest