wtorek, 10 listopada 2020

Przedstawiamy dzisiaj Państwu nasze dwie propozycje 11. książek na Dzień Niepodległości. Proponujemy tytuły, które posiadamy w swoich zasobach, obejmujące wspomnienia, powieści obyczajowe, sagi rodzinne, fakty historyczne. Święto Niepodległości to wprost idealna okazja do poszerzenia wiedzy na temat historii ojczystego kraju. Burzliwe dzieje naszej Ojczyzny powodują, że walka o niepodległość jest tematem często powracającym na łamach polskiej literatury. Również czytelnicy chętnie sięgają po książki z tego okresu, a zwłaszcza te opisujące życie rodzinne i codzienne Polaków w tamtych czasach. Dobrze jest świętować w towarzystwie dobrej książki i warto też zapoznać się z różnymi „obrazami” naszej historii niepodległościowej. Polecamy książki zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci.

 
 

Z KART HISTORII

Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem długotrwałym i stopniowym. Po wielu latach wysiłków i zmagań, 11 listopada 1918 roku Polska powróciła na mapę Europy jako suwerenne państwo.

II Rzeczpospolita odrodziła się w chwili klęski zaborców w I wojnie światowej. 11 listopada dekretem Rady Regencyjnej naczelne dowództwo nad wojskiem powierzono Józefowi Piłsudskiemu. Trzy dni później gremium to rozwiązało się, przekazując Naczelnikowi pełnię władzy nad odbudowującym się państwem. Wtedy to naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął prawie cały kraj.

W latach 1919–1936 obchody rocznicy odzyskania Niepodległości nie miały rangi święta narodowego lecz charakter wojskowy i obchodzono je w Warszawie w pierwszą niedzielę po 11 listopada. Pierwszy raz w pełni uroczyście upamiętniono odzyskanie niepodległości 14 listopada 1920. Tego dnia uhonorowano Józefa Piłsudskiego jako zwycięskiego Wodza Naczelnego w wojnie polsko-bolszewickiej, wręczając mu buławę marszałkowską. Po przewrocie majowym w 1926 r. uroczystości miały ściśle wojskową formę, ale od tego też roku 11 listopada był dniem wolnym od pracy, o czym stanowił okólnik Józefa Piłsudskiego wówczas prezesa ministrów. Natomiast mocą ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 r. dzień 11 listopada ogłoszono Świętem Niepodległości. Kolejne zmiany i zniesienie Święta Niepodległości, ściśle związane ze zmianą ustroju politycznego, miały miejsce po zakończeniu II wojny w 1945 r. Od 15 lutego 1989 r. ponownie dzień 11 listopada ustanowiono narodowym Świętem Niepodległości.