czwartek, 15 października 2020

Biała laska to międzynarodowy symbol osób niewidomych i niedowidzących. Dzięki niej miliony osób z dysfunkcją wzroku mogą normalnie funkcjonować i wykonywać podstawowe czynności życia codziennego m.in. chodzić na spacery, robić zakupy czy podróżować komunikacją miejską. Istotą obchodów Dnia Białej Laski jest przede wszystkim przedstawienie opinii publicznej, środkom masowego przekazu i władzom codziennej problematyki osób niewidomych i niedowidzących.

Historia Białej Laski, jako symbolu osób niewidomych, zaczęła się w 1921 roku. Wtedy to młody fotograf z Anglii uległ wypadkowi i stracił wzrok. Pewnego dnia spotkał on na swojej drodze niewidomego żołnierza, który pomógł mu odzyskać wiarę w siebie oraz rozpocząć nowy etap w życiu. Fotograf skorzystał z tych rad, zaczął wychodzić z domu. W spacerach pomagała mu zwykła laska. Jednak po czasie zauważył , że nie zapewnia ona mu bezpieczeństwa i jest niezauważana. Artysta postanowił pomalować ją na biały kolor, by zwiększyć jej widoczność. Pomysł ten okazał się skuteczny i przyjął się odtąd w środowisku osób niewidomych.

15 października to ważna data w kalendarzu dla niewidomych, niedowidzących, ale i wszystkich osób wspierających. W dniu tym chcemy zwrócić uwagę społeczeństwa na problemy osób niewidomych i niedowidzących. Te osoby są obok nas. Osoby niepełnosprawne każdego dnia udowadniają nam, że potrafią pokonywać codzienne trudności, ale mają też swoje potrzeby. Pamiętajmy jednak, że tak naprawdę nie tylko tego dnia powinniśmy troszczyć się o osoby niepełnosprawne i zwracać na nie szczególną uwagę. 

Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L. Braille’a w Bydgoszczy oraz Stowarzyszenie Visus Supremus w dniach 14.10.2019 - 20.10.2019 prowadzi kampanię społeczną z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski, zatytułowaną ,,JA NIE WIDZĘ CIEBIE, TY ZOBACZ MNIE!”  

My ze swojej strony przypominamy, że Biblioteki posiadają w swoich zbiorach książki do słuchania i publikacje z serii Duże Litery dla osób z dysfunkcjami wzroku.

Naszym czytelnikom proponujemy książeczkę z serii Książkożercy, która przeznaczona jest dla dzieci, rozpoczynających zabawę z czytaniem. Książka, która przybliża najmłodszym problemy związane z niepełnosprawnością osób niedowidzących.