Rzeka – przypomina drogę, symbolizuje wędrówkę
i przemijalność życia.
Światowy Dzień Rzek został ustanowiony w roku 2005 w celu zwrócenia uwagi na wartości rzek, uwrażliwienia społeczeństwa na czystość środowiska, w którym rzeki stanowią istotny element. Światowy Dzień Rzek ma wspomagać promocję lepszego i zrównoważonego korzystania z rzek. Ma przypominać o konieczności ochrony zasobów rzecznych i zachęcać do racjonalnego gospodarowania nimi.
W Polsce mamy blisko 150 tysięcy kilometrów polskich rzek, a w tym co najmniej 80 proc. krajowych rzek zostało przekształconych przez człowieka.
Historia rozwoju cywilizacji jest związana z rzekami, które dostarczały pożywienia, użyźniały glebę, były środkiem transportu, stanowiły ochronę przed wrogiem. W tej fazie rozwoju, człowiek żył w harmonii z rzeką. W obecnych czasach, w szybko rozwijających się krajach, zapomina się często o podstawowych elementach ochrony środowiska rzecznego. Wraz z rozwojem przemysłu, gwałtownie kurczy się ilość gatunków nadrzecznej flory i fauny oraz wzrasta ilość rzek zamienionych w ścieki. Obecnie kraje europejskie starają się oczyszczać rzeki. W Polsce aktualnie połowa gatunków ryb żyjących w rzekach jest zagrożona wyginięciem. Pomimo, iż stan czystości polskich rzek ulega stopniowej poprawie, nadal 50% z nich nie spełnia norm jakości, klasyfikujących je jako rzeki o zadowalającym stopniu czystości. Dlatego tak ważne jest uświadamianie społeczeństwa, pokazywanie piękna, siły i mocy naszych rzek.
Na weekend naszym młodym czytelnikom proponujemy zabawę związaną z rzeką. Na podstawie przytoczonych fragmentów opisu zwierząt. ZGADNIJCIE – jakie to zwierzę związane z rzeką ???
Czytelnikom starszym polecamy książki w tytule z rzeką, ..."bo czas jak rzeka, jak rzeka płynie..."