piątek, 21 sierpnia 2020

TRAMWAJE W MALARSTWIE

Dzisiaj przedstawiamy obrazy Krzysztofa Kloskowskiego na których często pojawiają się tramwaje. Prace namalowane są akwarelami i właściwie już się pojawiały w naszych odsłonach. Pomni tego, że tramwaje w naszym mieście odgrywają ważną rolę komunikacyjną jak i wizualną postanowiłyśmy temu tematowi przyjrzeć się oddzielnie. Niektórzy mówią, że Bydgoszcz tramwajami uprzyjemnia czas. To tutaj mieści się przedsiębiorstwo Pesa - Pojazdy Szynowe, produkujące i remontujące pojazdy szynowe: lokomotywy, zespoły trakcyjne, wagony i tramwaje. Zakłady zostały uruchomione w 1851 jako Ostbahn-Werkstatt-Bromberg (z niem. Zakłady Naprawcze Kolei Wschodniej Bydgoszcz) i przez cały XIX i XX wiek zajmowały się wyłącznie naprawami taboru kolejowego. Po II wojnie światowej funkcjonowały jako Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego (ZNTK) w Bydgoszczy. W 2001 przedsiębiorstwo przyjęło obecną nazwę i rozpoczęło produkcję pojazdów szynowych – najpierw kolejowych, a w 2005 również tramwajów. Z czasem produkcja stała się podstawową działalnością Pesy.


Tramwaje wpisane są w historię miasta od 1888 r, kiedy zostaje uruchomiona pierwsza konna linia tramwajowa, łącząca Dworzec Kolejowy z ulicą Poznańska (Wełniany Rynek). 3 lipca roku 1896 rozpoczyna się w Bydgoszczy era tramwajów elektrycznych. Pierwszą zajezdnię wybudowano przy ulicy Zygmunta Augusta. Okres dwudziestolecia międzywojennego To dalszy rozwój komunikacji tramwajowej – wydłużano istniejące trasy i zwiększano częstotliwość kursowania wozów, a w 1937 roku otwarto linię łączącą ulice: Gdańską i Długą.

W powojennej Bydgoszczy ruch tramwajowy przywrócono 29 czerwca 1945. Kolejne lata to rozbudowa istniejących połączeń. Zakup taboru i prace modernizacyjne, uwzględniające rozwój przestrzenny miasta i zwiększające się zapotrzebowanie na przewozy komunikacją miejską. Za czasów PRL następowały kolejne rozbudowy  i modernizacje linii tramwajowych. Na trasy wyjeżdżały kolejne nowe tramwaje. W 1988 roku uroczyście obchodzono 100. sieci tramwajowej w Bydgoszczy. Wyremontowano z tej okazji tramwaj Herbrand z ok. 1900 roku.

 

W nową dekadę MZK wchodzi z taborem 170 jednostek. W 1994 Infrastrukturę tramwajową przejmuje ZDMiKP Bydgoszcz. W 1996 roku przypadają obchody stulecia istnienia tramwaju elektrycznego w mieście. W 1997 roku w dniu 21 maja ma miejsce ostatni przejazd tramwajów ulicą Dworcową (wycofanie wagonów z warsztatów przy ul. Zygmunta Augusta). W tym samym roku, zostaje oddane do użytku ciche torowisko, pierwsze w mieście na ul. Gdańskiej od ul. Jagiellońskiej do ul. Śniadeckich. W roku 2006, w ramach testów, na bydgoskie tory wjechał pierwszy w historii wagon niskopodłogowy, wyprodukowany przez bydgoskie zakłady PESA.

W kolejnych latach działalności ZDiMK następuje modernizacja i rozbudowa kolejnych tras tramwajowych. Do dzisiaj trwają prace udogadniające podróżowanie tramwajami po Bydgoszczy i  poza centralnymi punktami w mieście.