środa, 20 maja 2020

SWEGO NIE ZNACIE, SAMI NIE WIECIE

Już jakiś czas realizowany jest projekt kulturalny, przybliżający sylwetkę i twórczość Andrzeja Klawittera, związanego Bydgoszczą oraz z regionem Pałuk i Wielkopolski. Projekt zakłada cykliczne działania edukacyjno-animacyjne. Pomysłodawczynią przedsięwzięcia jest Monika Klawitter – córka pisarza i animatorka kultury. Zaplanowane od marca 2020 wydarzenia podsumowujące twórczość prozatorską  Klawittera nie odbyły się w świecie realnym z powodu pandemii. Obecnie zadanie realizowane jest w sieci, jak wiele innych wydarzeń kulturalnych w kraju. Powstała strona poświęcona autorowi. Dzięki niej możemy wybrać się w podróż poprzez pozostawione przez pisarza zapiski. Notatki znalazła jego córka i to ona oprowadza nas po swoich i ojca wspomnieniach. Polecamy, warto znać naszych regionalnych twórców, którzy w swoim pisarstwie poruszają problemy związane nie tylko z regionem. Książki pisarza znajdziecie państwo w zbiorach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy oraz w filiach sieci miejskiej. Zapraszamy…

https://www.facebook.com/Andrzej-Klawitter-pisarz-satyryk-aforysta-101569364711124/

Andrzej Klawitter – z wykształcenia ekonomista, z zamiłowania dziennikarz, pisarz, aforysta, satyryk, autor słuchowisk radiowych. Pochodził z Szamocina; tam się urodził (07.06.1952 r.) i mieszkał do roku 1980. Od lat 80. mieszkał w Szubinie. Był redaktorem naczelnym pisma „Szubiński Pelikan", pracował także w tygodniku „Powiat Nakielski." Zadebiutował w 1984 roku słuchowiskami science - fiction „Granica” i „Operacja” w konkursie IV Programu Polskiego Radia. Jego późniejsze słuchowiska, m.in. „Twardziel", zdobyły nagrody w konkursie Polskiego Radia Szczecin. Debiut książkowy Andrzeja Klawittera to powieść „NN" z 1988 roku. Jego ostatnia książka z 2009 roku nosiła tytuł „Pechowy fart".

Był jednym z najpłodniejszych twórców bydgoskiego oddziału Związku Literatów Polskich. Nie trzymał się jednego gatunku ani tematyki, jego teksty poruszały różne sprawy współczesnej polskiej obyczajowości: od romansu Kaja i Anny, przez powieść o sprawach młodzieży, aż po rozliczenia z czasami stalinowskimi. W 2008 roku pisarzowi przyznano medal im. księdza Jana Kleina – odznaczenie, ustanowione przez Kujawsko-Pałuckie Towarzystwo Kulturalne, wyróżniające działaczy kultury. Za swoją twórczość literacką otrzymał w 2012 roku medal Sulimy-Kamińskiego. W 2013 roku w Bydgoszczy, przyznano mu Nagrodę Literacką im. Klemensa Janickiego za rok 2012 – za „prozę będącą skończoną, artystyczną wizją rzeczywistości i zachodzących w niej złożonych mechanizmów”. Zmarł w 2019 roku.