piątek, 1 maja 2020

NASZA BIAŁO-CZERWONA


W dniu 2 maja obchodzimy święto – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto ustanowione na podstawie ustawy z dnia 20 lutego 2004 roku zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej.
Symbole Rzeczypospolitej Polskiej: https://www.gov.pl/web/kultura/symbole-narodowe

Z tej okazji przygotowałyśmy konkurs dla rodzin, o znajomości symboli narodowych Polski. Sprawdź swoją wiedzę, odpowiadając na kilka pytań, które zamieszczone są na naszym facebooku  https://www.facebook.com/filia14dworcowa49/?modal=admin_todo_tour
FLAGA POLSKI
Biel i czerwień od wieków są nierozerwalnie związane z dziejami Ojczyzny. Od najdawniejszych czasów symbolem polskich władców i oddziałów wojskowych były chorągwie z białym orłem na czerwonym tle. Barwy flagi zostały wzięte z herbu Królestwa Polskiego, którym był biały orzeł na czerwonej tarczy. Kolory te w czasach średniowiecza były bardzo popularne. Mimo że barwy naszej flagi wynikają z kolorystyki herbu, nie brak legend na temat ich pochodzenia. Jedna z najpopularniejszych opowiada o Lechu, Czechu i Rusie. Ten pierwszy, mityczny założyciel naszego narodu, miał zobaczyć pięknego białego orła, na tle czerwonego zachodzącego słońca. Z tego zachwytu Lecha orzeł wylądował w naszym godle, a heraldycy dodają, że biel symbolizuje niepokalanie i uczciwość, zaś czerwień to odwaga i waleczność.
Po raz pierwszy barwy biały i czerwony zostały uznane za barwy narodowe w dniu pierwszej rocznicy Konstytucji 3 Maja, w dniu 1792. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości z dniem 1 sierpnia 1919 roku ustalono barwy i kształt flagi.
GODŁO POLSKI
Godłem Polski jest wizerunek orła białego ze złotą koroną na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami koloru złotego, w czerwonym polu prostokątnej tarczy o dolnej krawędzi wydłużonej pośrodku. 

LECH, CZECH I RUS. Według legendy założyciel państwa Polan, Lech podczas postoju w okolicach Poznania ujrzał pod wieczór sporych rozmiarów gniazdo na drzewie. Znajdował się w nim biały orzeł z dwoma pisklętami. Gdy Lech przyglądał się mu, orzeł rozpostarł skrzydła na tle nieba czerwonego od zachodzącego słońca. Zachwyciło to wędrowca i postanowił osiąść na tej ziemi. Lech umieścił orła w swym herbie, a miejsce na pamiątkę nazwał Gniezdnem (obecnie Gniezno) od słowa gniazdo. Najwcześniej zachowany wizerunek orła znajdziemy na monetach z czasów Bolesława Chrobrego.
Od XII wieku orzeł występował na monetach i pieczęciach książąt piastowskich, tarczach i chorągwiach. Król Polski Przemysł II od 1295 roku zaczął używać wizerunek orła jako oficjalny herb całego państwa polskiego. Z wiekami wizerunek i forma graficzna orła zmieniała się.
Więcej na ten temat : Wirtualne Muzeum Orła Białego: http://orzelbialy.edu.pl
HYMN POLSKI 
Hymn państwowy to pieśń patriotyczna o zasięgu ogólnokrajowym. Stanowi wyraz poczucia wspólnoty i odrębności narodowej. Hymnem Polski jest Mazurek Dąbrowskiego. Pierwszą pieśnią polską pełniącą rolę hymnu była „Bogurodzica”. W okresie oświecenia pieśń „Święta miłości kochanej Ojczyzny”, pełniła rolę hymnu. Obecnie obowiązującym Hymnem państwowym jest "Pieśń legionów polskich we Włoszech". Z czasem nazwana została "Mazurek Dąbrowskiego". Napisana została na melodię ludową przez Józefa Wybickiego w Reggio we Włoszech między 16 a 19 lipca 1797 r. Od 1926 roku uznaje się, że „Mazurek Dąbrowskiego” jest Hymnem Polski.  Barwy państwowe podlegają ochronie prawnej. 

 Na koniec proponujemy utwór:TAKI KRAJ