poniedziałek, 15 stycznia 2024

WYSTAWA HAFTU SZAMOTULSKIEGO

Serdecznie zapraszamy na wystawę haftu szamotulskiego w Biblioteka Śródmieście - Dworcowa 49. Autorką haftów jest pani Paulina Młynarczak – poznanianka, od 15 lat zakochana w robótkach ręcznych wszelkiego typu. Początkowo szydełkowała serwetki, maskotki oraz warzywa i owoce. Stopniowo poszerzała zakres swoich zainteresowań, zapoznawała się z różnymi technikami, brała udział w warsztatach: koronki koniakowskiej, snutki golińskiej, haftu krzyżykowego, szycia na maszynie. Jednak wewnętrznie czuła potrzebę  wyrażenia się w regionalnej tradycyjnej technice. Inspiracji szukała w muzeach i skansenach, spotykając się z wyjątkowymi osobami. Poszukując wzorów na serwetki szydełkowe została nakierowana na haft szamotulski i w październiku 2022 roku dołączyła do Koła Hafciarskiego „HaftujeMy! po szamotulsku”.
Paulina Młynarczak w dalszym ciągu szkoli swoje umiejętności, równocześnie poszukuje materiałów i zdjęć związanych z haftem na tiulu, odwiedzam muzea. W roku 2023 prowadziła warsztaty hafciarskie, dzięki którym udało się jej „zarazić” swoją pasją wiele osób. Pierwsza wystawa Pauliny Młynarczak, na której zaprezentowane zostały szydełkowe zabawki, odbyła się w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Oborniki.  

Na wystawie zaprezentowane zostaną motywy, które haftowane były na wstążkach czepców, stanowiących tradycyjne kobiece nakrycie głowy. Czepce noszone były zarówno przez panny, mężatki oraz wdowy. W dni powszednie kobiety nosiły czepce wykonane z białego płótna. Natomiast w dni świąteczne panny i mężatki zakładały czepki ozdobniejsze. Najstarsze wykonywane były z batystu, następnie noszono niciane, które wykonywane były szydełkiem, ostatecznie przetrwała do dzisiaj wersja haftowana na tiulu. Działania wspierające promowanie dziedzictwa kulturowego regionu, w tym haftu szamotulskiego, wśród starszych i młodszych szamotulan  prowadzone są przez Koło Hafciarskie HaftujeMY! Po szamotulsku.