Na pewno dobrze mieć jedną z tych książek pod ręką - jak dziecko będzie chciało rozmawiać, książka będzie mocnym wsparciem. Sama z siebie raczej w obecnym czasie nie zachęcałabym dzieci do słuchania i oglądania książek o wojnie. Inaczej rozmawia się o wojnie w czasie przeszłym, bo kiedy trwa - naprawdę trzeba uważać na słowa. A wiele z książek, które mamy na rynku, choć opowiada o wojnie w sposób symboliczny, może silnie oddziaływać na dziecko - nie dokładajmy dzieciom dodatkowych strachów. Taką książkę należy dobrać do wieku dziecka, jego emocjonalności, dlatego zawsze wcześniej przeczytajcie ją sami, obejrzyjcie i oceńcie, czy będzie odpowiednia. Czasem ilustracje mówią więcej niż słowa i zapadają głębiej.
WOJNA, José Jorge Letria, il. André Letria
Antywojenny picturebook. Kolejny głos ukazujący niszczycielską siłę pychy dyktatora i koszmar wojny. To zbiór rozkładówek pokazujących krok po kroku jak nadchodzi zło i pożera, zalewa świat kawałek po kawałku. Pełznie niczym wąż, anektując coraz więcej miejsca... Okropnie się to dzisiaj ogląda, wszystko w środku krzyczy!
Dyktator bez twarzy, groźna postawa, w mundurze, który obsiadły pająki i jakieś robactwo. Te pająki to powtarzający się motyw, jak i czerń, czarne ptaki, węże... Trudno mi wybrać ilustracje, które poruszają mnie najmocniej, bo poruszają wszystkie... Dla mnie ta książka to ilustracje - obrazy są niezwykle sugestywne i przejmujące, bez tekstu poradziłyby sobie doskonale. Rozkładówki opatrzone jest jednym zdaniem - myślą, opowiadającą o wojnie. To hasła, które mogą funkcjonować osobno, a razem składają się na jakąś ciągłość historii. Tekst, w zamierzeniu symboliczny i poetycki jest - jak dla mnie - zbyt koturnowy. Dramat wojny nie potrzebuje teatralności i patosu.
WOJNA,
tekst José Jorge Letria,
ilustracje: André Letria,
tłumaczenie: Katarzyna Okrasko,
wyd. Dwie Siostry,
18,5 x 23 cm,
oprawa twarda,
stron 60,
cena 39,90 zł,
kategoria wiekowa 8+
𝗔𝘂𝘁𝗼𝗿 𝗿𝗲𝗰𝗲𝗻𝘇𝗷𝗶 𝗠𝗮𝗸𝗶 𝘄 𝗚𝗶𝘃𝗲𝗿𝗻𝘆 (𝗯𝗹𝗼𝗴)