piątek, 4 września 2020

CZYTAJCIE

W tym roku cała Polska wspólnie zgromadzi się 5 września, czytając Balladynę Juliusza Słowackiego. Choć Narodowe Czytanie 2020 będzie na pewno wyglądało nieco inaczej, niż poprzednie edycje – ponieważ zmagamy się wciąż z epidemią koronawirusa. Mamy dla Was propozycję, nie do odrzucenia. 

Zaplanujcie rodzinne odczytanie Balladyny (na spacerze, w domu, w parku i w in. okolicznościach przyrody) i prześlijcie nam krótką relację (filmik, fotografie) z tego wydarzenia. A my zamieścimy je na blogu i Facebooku, pokażmy że jesteśmy RAZEM.

My ze swojej strony w tym szczególnym czasie, proponujemy bezpieczne obejrzenie i posłuchanie naszego „balladynowego” pokazu. A po nim zapraszamy do wspólnego czytania…


W pokazie wykorzystano fragment słuchowiska radiowego Dramat w Teatrze Wyobraźni - Balladyna Juliusza Słowackiego w reżyserii  Wojciecha Maciejewskiego, premiera 14 października 1979 roku

   Balladyna Juliusza Słowackiego - wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. [https://www.nck.pl/projekty-kulturalne]

Narodowe Czytanie jest cyklem ogólnopolskich spotkań i wspólnego czytania największych dzieł polskiej literatury. Akcja ta ma za zadanie propagować znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie. Pomysłodawcy pragnęli, by literatura narodowa nie była tylko przedmiotem nauczania szkolnego, ale stała się obecna w szeroko rozumianym życiu społecznym. Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Wtedy to zostało zainicjowane wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.