wtorek, 7 lipca 2020

OBRAZY Z NASZEJ GALERII...

Ulica Jagiellońska to jedna z wielu reprezentacyjnych ulic Bydgoszczy. Jej zabudowa, zwłaszcza na staromiejskim odcinku od ul. Gdańskiej do Ronda Jagiellonów. Ukształtowana została w czasach pruskiego okresu w historii miasta.

Okazałym budynkiem na tym odcinku jest gmach Poczty Polskiej. Uwidoczniony również na dwóch akwarelach K. Kloskowskiego.

Budynki Poczty Głównej w Bydgoszczy stoją na terenie ograniczonym ulicami: Jagiellońską, Pocztową, Stary Port i F.K. Druckiego-Lubeckiego, w centrum Bydgoszczy, na północnym nabrzeżu rzeki Brdy. 

Na terenie tym w latach 1772 – 1779 znajdował się kompleks wojskowych koszar i stajni królewskich, który po 1815 roku przeznaczono na potrzeby królewsko-pruskiego Urzędu Dyrekcji Poczty w Bydgoszczy. Stale powiększająca się administracja  poczty spowodowała konieczność wybudowania budynku z lokalami dla dyrekcji okręgu, jak i urzędów: pocztowego i telegraficznego. Do końca lat 50. XIX w., na miejscu stajni i wozowni, u zbiegu ulic Jagiellońskiej i Pocztowej, został wybudowany według projektu inspektora budowlanego Bannenschmidta, klasycystyczny budynek, który do 1896 roku pozostał wyłączną siedzibą bydgoskiej dyrekcji poczty.

Lata 1885-1895 , Budynki nad Brdą w centrum miasta.  Źródło: Fotopolska.eu

Lata 1885-1895 , Budynki nad Brdą w centrum miasta.  Źródło: Fotopolska.eu

Budynki poczty przez kolejne lata były stale rozbudowywane i zmieniane. Aby spełnić dalsze potrzeby lokalowe poczty, wykupywano tereny i budynki przy ul. Jagiellońskiej i Druckiego-Lubeckiego. Projekty i rysunki budynku powstawały od 1879 roku i były dziełem wielu autorów. Pod względem formy architektonicznej powstawały według narzuconych przez parlament pruski reguł - neogotyk ceglany – uważany za pruski styl narodowy, pełne wykorzystanie pomieszczeń i dziedzińców, wysokość pomieszczeń służbowych powyżej 4 m itd. W pracach projektowych gmachu uczestniczyło wielu architektów i projektantów. Budowę rozpoczęto w 1896 roku, a ukończono ostatecznie w 1900 roku.

Rok 1900 ulica Jagiellońska z budynkiem poczty.   Źródło: Fotopolska.eu

Rok 1905 budynek poczty od strony Brdy.   Źródło: Fotopolska.eu

Powstałe wtedy budynki pocztowe zachowały się do dzisiaj i to w stanie prawie niezmienionym. Służą one w dalszym ciągu działalności pocztowej. W dużej mierze zachowały się oryginalne okna i drzwi, masywne konstrukcje ramowe w korytarzach, sklepienia krzyżowe korytarzy i klatek schodowych, oryginalne metalowe balustrady wykorzystujące motyw wici roślinnej oraz niektóre ceramiczne posadzki. Natomiast wnętrza pomieszczeń są w większości przekształcone pod względem funkcjonalnym.