środa, 29 lipca 2020

A W SZCZEBRZESZYNIE...

Kontynuujemy podróż po pięknym Roztoczu i tak jak zapowiadałyśmy, zajrzymy na dłużej do słynnego Szczebrzeszyna.

Szczebrzeszyn to malownicze miasteczko między Zamościem i Zwierzyńcem, położone nad rzeką Wieprz. Zasłynęło wpisem w jednym z wierszy Jana Brzechwy, jej nazwa wymieniona jest w słowach:

Dziś słowa te wykorzystywane są do promocji miasta i w wielu aspektach życia chrząszcz pojawia się, przyciągając tym samym turystów. Podobnie jak w Pacanowie w wielu miejscach natkniemy się na podobiznę Koziołka i pamiątki, tak też w Szczebrzeszynie wszędzie obecne są figurki chrząszcza znanego z literatury. Rzeźbione w drewnie lub wykonane w innych, trwalszych materiałach a nawet konstruowane ze zbędnych już odpadów metalowych. Poza pomnikami słynnego owada, można tu zobaczyć piękne wąwozy lessowe.

Pomniki Chrząszcza każdego dnia ogląda mnóstwo turystów i robią sobie z nimi zdjęcia. Figurki chrząszczy można też kupić w punkcie Informacji Turystycznej, który mieści się w dawnej synagodze obecnie Miejski Dom Kultury, przed którym stoją drewniane chrząszcze.


W Szczebrzeszynie odbywa się Festiwal Stolica Języka Polskiego. Patronem tegorocznej VI edycji Stolicy Języka Polskiego jest Cyprian Kamil Norwid. Festiwal odbędzie się od 2 do 8 sierpnia. Udział w nim biorą znane osoby kultury, wśród nich wydawcy, dziennikarze, pisarze, poeci, humaniści, muzycy, radiowcy, reżyserzy, gwiazdy estrady i inni artyści.

Zorganizowanie w Szczebrzeszynie literackiego święta na skalę ogólnopolską w miejscu, które Jan Brzechwa mianował Stolicą Języka Polskiego, uznane jest jako coroczne święto miłośników literatury. Festiwal stwarza warunki do spotkania z różnymi osobami, aby można było na żywo porozmawiać o literaturze i języku, obejrzeć spektakle, wystawy, wziąć udział w warsztatach dla dzieci. Festiwal odbywa się w dwóch miejscach w Zamościu i Szczebrzeszynie. Na festiwalu nie zapomina się o młodych odbiorcach dla których utworzono Małą Stolicę. Powstała ona właśnie po to, aby młody człowiek wiedział, którędy ma żyć… „Aby tę skarbnicę doświadczenia, piękna i wiedzy, jaką jest dobra książka, zechciał wziąć w małe dłonie i uznać za swoją.”

W tym roku sytuacja VI edycji festiwalu jest wyjątkowa, bo wyjątkowe są jej okoliczności. Niektóre z wydarzeń odbędą się online - Facebook – Festiwal Stolica Języka Polskiego. W ten sposób będzie można też odbyć podróż i spotkać się na przepięknym Roztoczu.


„VI edycja Festiwalu Stolica Języka Polskiego jest szczególna, bo nigdy nie byliśmy tak niepewni przyszłości. Nigdy nadzieja płynąca z literatury nie była tak potrzebna. Dlatego chcemy się zastanowić, jak myśleć o przyszłości w związku ze zmianami klimatycznymi, jak radzić sobie z nerwicą ekologiczną, jak budować wspólnotę. Będziemy o tym rozmawiać z Adamem Wajrakiem, Stanisławem Łubieńskim, Edwinem Bendykiem. Jak w przyszłość patrzy dziś Stefan Chwin? O przyszłości najlepiej rozmawiać ze świadomością przeszłości, dlatego jak co roku przypomnimy ważną postać polskiej literatury – o poetce Annie Kamieńskiej w stulecie jej urodzin opowie Paweł Śpiewak. O literackim patronie roku 2020, czyli Cyprianie Kamilu Norwidzie, porozmawiamy z literaturoznawcą Janem Zielińskim. O legendarnej poetce Zuzannie Ginczance opowie autorka jej biografii i edytorka wierszy prof. Izolda Kiec. Porozmawiamy też o Jerzym Giedroyciu jako redaktorze wszech czasów. Prof. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego, opowie, jakie pożytki można dziś czerpać z klasyki. Nad tym, jak przekazywać historie rodzinne, zastanowią się Mikołaj Grynberg i Mikołaj Łoziński, którzy wybrali zupełnie inne strategie opowiadania o przeszłości. Jak skonstruować powieść, która trzyma w napięciu, będzie mówił Zygmunt Miłoszewski. Jak szukać w historii niezwykłych bohaterek, wyjaśni Elżbieta Cherezińska. Mariusz Szczygieł oprowadzi nas po swojej ukochanej Pradze. Poznamy też autorów najciekawszych debiutów: Mirę Marcinów, która napisała książkę o matce „Bezmatek”, Barbarę Sadurską, autorkę brawurowej „Mapy”, oraz Dominikę Słowik, autorkę nagrodzonej Paszportem Polityki „Zimowli”. Jedną z najważniejszych książek poetyckich tego roku było „Dziecko z darów” Justyny Bargielskiej – autorka też będzie z nami. Literatura coraz częściej spotyka się z serialem – opowie o tym Jakub Żulczyk. To tylko część naszych propozycji na te intensywne dni festiwalu w Szczebrzeszynie. Postaramy się, żeby literatura była blisko (z zachowaniem obostrzeń sanitarnych). Bądźmy razem.”                                                Justyna Sobolewska – Kurator Festiwalu
Warto zajrzeć do Szczebrzeszyna, zrobić rodzinną fotkę z chrząszczem, odwiedzić z dziećmi Małą Stolicę Języka Polskiego, spotkać się i porozmawiać z ciekawymi osobami - Magdalena Kłos-Podsiadło,  Katarzyna Stoparczyk, Justyna Bednarek, Grażyna Lutowska, Marta Kopyt, Agnieszka Wolny-Hamkało, Grzegorz Kasdepke i wiele, wiele innych osób. Wystarczy zajrzeć na stronę Festiwalu i zobaczyć bogaty program. Zabawa gwarantowana. Jak nie uda się pojechać do Szczebrzeszyna to pozostaje nam internet i in. media. A najważniejsze pamiętajmy o literaturze i czytajmy, czytajmy bo ona nas wzbogaca...