sobota, 26 października 2019

MOJE NASTROJE...


21 października 2019 roku odbyły się w naszej filii  zajęcia w ramach cyklu spotkań z bajkami-pomagajkami. Wzięły w nich udział dzieci z Przedszkola „Centuś”. Emocją, którą próbowaliśmy poznać i oswoić była złość. Spotkanie rozpoczęliśmy od aromaterapii czyli przywitania się zapachem. Każde dziecko przedstawiło się i powiedziało z czym kojarzy mu się dany aromat. Wywołało to pozytywne skojarzenia oraz wprowadziło przyjemną, odprężającą atmosferę. Następnie rozmawialiśmy o tym czym są emocje oraz w jaki sposób można je wyrażać np. za pomocą gestu, słowa czy mimiki twarzy. Poprzez lustrzane odbicie, przekonaliśmy się, jakie zmiany zachodzą na naszej twarzy w zależności od tego jak się czujemy np. zaciśnięte usta, zmarszczone czoło, opadające powieki. Dzieci dowiedziały się również jaką emocję będziemy oswajać na spotkaniu. W ramach głośnego czytania dzieci wysłuchały opowiadania o złości. Po nim wspólnie zastanawialiśmy się jak mogli zachować się bohaterowie przedstawionego tekstu, aby nie wpaść w gniew i nie pogłębiać go jeszcze bardziej. Siedząc w kręgu, prowadziliśmy pogadankę na temat tego z jakich powodów zdarza nam się złościć, oraz co możemy zrobić aby pokonać gniew. Stworzyliśmy dekalog dobrych rad, czyli wszystko to dzięki czemu możemy się odprężyć, zrelaksować i zastąpić złe emocje tymi dobrymi. Następnym zadaniem była praca w grupach polegająca na narysowaniu twarzy przedstawiających złość oraz radość z uwzględnieniem wyrazu oczu, kształtu brwi i ust. Stwierdziliśmy, że o wiele lepiej wygląda twarz wesoła i uśmiechnięta.
Zgodnie z obietnicą wybór formy zakończenia naszego spotkania należał do dzieci. Podchodząc kolejno do prowadzącej, każdy mógł zdecydować, wskazując na konkretny rysunek w jaki sposób chce się pożegnać czy poprzez uścisk dłoni, przybicie piątki, przytulenie lub wspólny taniec😊
Najważniejszą rzeczą jaką dzieci wyniosły ze spotkania było przekonanie, że złość jest emocją naturalną i potrzebną, ale ważne jest też to, żeby przy tym nie krzywdzić innych i samego siebie.