poniedziałek, 16 października 2017

ZAJĘCIA EDUKACYJNE


12.10.2017 r. uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 47 w Bydgoszczy, w nawiązaniu do Światowego Dnia Mycia Rąk, wzięli udział w zajęciach edukacyjnych pt. ,,Łazienkowe pytania”. W odnalezieniu odpowiedzi na łazienkowe pytania wyruszyliśmy w podróż od  starożytności aż do współczesności. Na początku spotkania dzieci dowiedziały się m.in. skąd wzięło się mydło, jak wyglądały rzymskie i greckie łaźnie, w jaki sposób ludzie spędzali tam czas (oprócz kąpieli) oraz jak o urodę dbała Kleopatra. Dzieci poznały także czasy, w których brud uznawany był za atrybut świętości. Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawostek na temat higieny w średniowiecznej łaźni, a dwoje z nich – ,,mieszczka i rycerz”  miało okazję zrelaksować się w balii przy dźwiękach dawnej muzyki.

Na mapie naszej ,,łazienkowej” wędrówki  ważne miejsce zajęły czasy, w których ludzie unikali kąpieli z lęku przed niebezpiecznymi chorobami, m.in. dżumą.  Niestety na wiele lat ludzie przestali dbać o higienę. Rozmawialiśmy o różnych sposobach radzenia sobie z brudem w XVII wieku i początkach XVIII stulecia, np. jak ukryć nieumyte zęby czy stworzyć pozory czystej koszuli. Dzieci obejrzały m.in. ilustracje przedstawiające peruki, barokowe suknie, pięknie zdobione nocniki i buteleczki perfum oraz zdjęcia portretów ówczesnych malarzy. Dziewczynki i chłopcy mieli także okazję przypudrowania policzków pudrem i różem, a ochotnicy mieli ,,naklejone” czarne pieprzyki. Jeden z uczniów mógł przez chwilę poczuć się jak król Ludwik XIV, siedząc na ,,tronie – sedesie”.

Po opowieściach o brudnych czasach bibliotekarka użyła  prawdziwych perfum i przeszliśmy do XIX wieku i ,,poznania” pana Wincentego Priessnitza, wynalazcy pierwszego prysznica. Uczniowie dowiedzieli się również, co znaczą zwroty ,,Uwaga! Leje się!” czy ,,Idzie się”.
Uczestnicy dowiedzieli się, kiedy powstały tak znane kosmetyki jak mydło Biały Jeleń, krem Nivea czy pasta do zębów Colgate. Dzieci z zaciekawieniem oglądały reklamy z lat 20. i 30.XX wieku. Żywo zareagowali na ilustracje dawnych reklam proszków do prania Persil i pierwszego  polskiego proszku do prania Radion. Wysłuchali również piosenki o Radionie w wykonaniu Tadeusza Faliszewskiego.

Naszym ostatnim przystankiem, gdzie szukaliśmy odpowiedzi na pytania związane z dbaniem o higienę, były czasy współczesne. W ,,bibliotecznej wannie” pływały kaczki i rybka do kąpieli.
Na zakończenie zajęć dzieci samodzielnie wymyśliły własne hasło reklamowe na okładce dawnego ,,Kuriera Codziennego”.

Dzieciom tak bardzo podobały się zajęcia, że w podziękowaniu zatańczyły poloneza.