środa, 29 lipca 2015

LIPIEC W BIBLIOTECE


Biblioteczne lipcowe spotkania dla dzieci przebiegały pod hasłem „Wakacje z Koziołkiem Matołkiem”. Dzieci biorące udział w tych spotkaniach poznały historię najsłynniejszej polskiej kozy – Koziołka Matołka. Małego Matołka, który wyrusza w podróż pełną przygód, aby dojść do Pacanowa gdzie być może podkuwa się kozy. W ramach zajęć przeprowadzono następujące imprezy… 

W dniu 2 lipca odbyło się pierwsze letnie spotkanie edukacyjne pt.  „Poznajemy Koziołka Matołka”. W zajęciach udział wzięły dzieci ze Świetlicy Stokrotka. Dzieci obejrzały prezentację o Matołku i jego twórcach, wysłuchały opowieści o okolicznościach narodzin tytułowego bohatera wakacyjnych spotkań. W ramach głośnego czytania wysłuchały wybrane fragmenty z przygód Koziołka Matołka, a w bibliotecznym kinie obejrzały krótki film z jego przygodami. Były również zabawy ruchowe i koziołkowy konkurs.
 
W dniu 9 lipca dzieci, które wybrały się do naszej filii kontynuowały przygodę z Koziołkiem i wyruszyły do Pacanowa. Trasa zainspirowała je do stworzenia mapy ciekawych miejsc. Bardzo atrakcyjnym miejscem dla wszystkich okazał się sam Pacanów, w którym mieści się Europejskie Centrum Bajki. W czasie spotkania, dzieci dyskutowały o bohaterach bajkowych, oraz mówiły o tych, które na swojej drodze spotkał Koziołek Matołek. Na koniec zabawy kolorowały portret Matołka i przygotowały dla niego plecak (worek) do dalszej podróży.

W dniu 16 lipca ponownie odwiedziły nas dzieci ze Świetlicy „Stokrotka”, które w ramach głośnego czytania wysłuchały opowieści o Koziołku i pokonały z nim kolejną pełną niesamowitych przygód trasę. Podjęły również próbę wytyczenia własnej drogi, którą chciałyby podążyć, oraz zabawiły się w autorów – układając swoje historie o małym Matołku barwnie je ilustrując. 


23 lipca odbyły się ostanie lipcowe zajęcia z cyklu Wakacje z Koziołkiem Matołkiem. Tym razem dzieci, wybrały się z naszym zabawnym bohaterem w podróż na księżyc, gdzie spotkały polskiego szlachcica Twardowskiego. W nawiązaniu do tej przygody zapoznały się z historią bydgoskiego Pana Twardowskiego, którego można spotkać na Starym Rynku naszego miasta. Po wysłuchaniu opowieści dzieci kolorowały obrazki przedstawiające Koziołka Matołka, wybrały się do kina bibliotecznego oraz wzięły udział we wspólnej zabawie ruchowej.