czwartek, 29 listopada 2018

UZNANI POMORZANIE. Część pierwsza


W dniu 27 listopada odbyło się u nas otwarte spotkanie oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Bydgoszczy. W trakcie spotkania czytelnicy biblioteki i zrzeszeńcy mieli okazję zapoznać się z sylwetką ks. Józefa Wryczy. Postać tę przedstawił nam Ryszard Tusk  (członek oddziału bydgoskiego) w oparciu o publikację dr. Krzysztofa KORDY Ks. ppłk Józef Wrycza (1884–1961). Biografia historyczna, pierwszej naukowej pracy poświęconej jednemu z najważniejszych Kaszubów i znanych Pomorzan.  „Józef Wrycza – ksiądz, wojak, narodowiec, uczestnik życia politycznego II Rzeczypospolitej – przetrwał w pamięci współczesnych jako człowiek zaangażowany w walkę o niepodległość Ojczyzny, gotowy złożyć za jej sprawę najwyższą ofiarę. Ta niezwykle barwna postać budziła i nadal budzi wiele skrajnych emocji i ocen, co zainspirowało Autora do napisania niniejszej biografii.”

Józef Wrycza urodził się 4 lutego 1884 r. we wsi Zblewo na Pomorzu. Uczęszczał do Collegium Marianum w Pelplinie, a następnie do gimnazjum humanistycznego w Chełmnie. Z powodu działalności patriotycznej zmuszony został do opuszczenia Gimnazjum. Maturę zdał w Wejherowie i  wstąpił do Seminarium Duchownego w Pelplinie. W 1908 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Jako duchowny pracował w następujących parafiach - Borzyszkowy, Grucznie, Śliwicach, Jastarni, Żarnowcu, Chełmży, Kowalewie i Wielu. Był także kapelanem wojskowym, ponadto działał na polu społecznym (Bank Ludowy). Zaangażował się w prace ruchu młodokaszubskiego, reprezentowanego przez czasopismo „Gryf”, które popularyzowało regionalizm kaszubski i tradycje więzi z Polską. Zakładał różne organizacje, towarzystwa oraz czytelnie ludowe. Stał się legendarnym przedstawicielem polskiego ruchu niepodległościowego i antyniemieckiego, za co był poszukiwany od początku II wojny. Przez całą okupację ukrywał się w różnych miejscach, jednocześnie prowadził działalność konspiracyjną. Po wojnie, występował przeciwko sowietyzacji Pomorza, nawoływał do bojkotu zarządzeń tzw. władzy ludowej, udzielał poparcia oddziałom partyzanckim. Po zakończeniu działań wojennych aż do śmierci był stale obserwowany i nękany przez Urząd Bezpieczeństwa. We wszystkich jego posunięciach duszpasterskich i społecznych doszukiwano się wrogiej działalności przeciw władzy ludowej. Zmarł 4 grudnia 1961 r. i został pochowany w Tucholi. Jego pogrzeb stał się uroczystością patriotyczną.

Zaprezentowanie tak obszernej pracy i przekazanie wielu cennych informacji o ks. Józefie Wryczy na jednym spotkaniu okazało się niemożliwe. W związku z tym członkowie bydgoskiego oddziału postanowili, że kolejne „zéńdzënie”  będzie dotyczyło tego samego tematu